Test II: Jean Louis David

Kolejnym przetestowanym przez nas botem, był ten głosowy – stworzony dla francuskiej marki salonów fryzjerskich Jean Louis David. Jego celem jest umawianie i odwoływanie wizyt w salonach. I na tym jego zastosowania się kończą, ponieważ bot nie jest w stanie odpowiedzieć na żadne inne pytanie – nawet na takie, które może paść ze strony zainteresowanego usługami klienta. Jednak tym, co najbardziej dało się odczuć to brak konsultanta po drugiej stronie – jeżeli bot nie potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytania, to kto ma to zrobić? Jego zadaniem powinno być usprawnienie obsługi i odciążenie linii telefonicznych w salonach, a tymczasem nie dostajemy nawet propozycji przejścia na stronę internetową, gdzie być może znaleźlibyśmy odpowiedzi na nurtujące pytania. Jaki jest tego efekt? Jeżeli Anna Grzywka nie potrafi nam pomóc – dziękuje za kontakt i połączenie zostaje przerwane. Jesteśmy pozostawieni sami sobie – bez rozwiązanego problemu, bez numeru telefonu do człowieka.

Błędów znaleźliśmy całą listę. Są to w dużej mierze te same błędy, jakie napotkaliśmy w przypadku FlixBus, czyli m.in. reagowanie jedynie na określone komendy i brak zrozumienia intencji człowieka. Zatem możemy umówić się na wizytę, ale nie do konkretnego fryzjera. Dowiemy się ile potrwa wizyta (według asystentki Anny Grzywki farbowanie, strzyżenie i modelowanie zajmie w sumie 60 minut – ekspresowo, prawda?), ale nie wiemy jakimi produktami zostanie wykonany zabieg ani jak się do niego przygotować.

Co było dobre? Przypadkowo udało nam się zarezerwować wizytę (bot każde pytanie, wątpliwość uznawał za chęć wyboru terminu – co z perspektywy sprzedażowej można uznać za sukces i pomimo sprzeciwu, wpisał nas w kalendarz). Szybko chcieliśmy odwołać termin i tutaj niespodzianka – usłyszeliśmy, że z tego numeru telefonu dokonano rezerwacji. Anna Grzywka rozpoznała nasz numer! WOW!

Poprosiliśmy nasz dział Quality Assurance o sprawdzenie IQ bota Jean Louis David. Jaki był wynik?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *